Informujemy, że od godz. 19:00 do godz. 20:00 w dniu 29 kwietnia 2024 r. (Poniedziałek) planowane są prace konserwacyjne systemu BIP, które mogą skutkować jego niedostępnością. Przepraszamy za utrudnienia.

Biuletyn Informacji Publicznej

Zespół Szkół im. Mikołaja Kopernika w Bełżycach

Szanowni Państwo,

W celu ułatwienia korzystania z naszego Biuletynu Informacji Publicznej opracowaliśmy  poniższy poradnik, który dostarcza kompleksowej wiedzy na temat roli BIP, jego elementów oraz sposobów korzystania z jego funkcjonalności i zasobów.

PODSTAWA PRAWNA

Biuletyn Informacji Publicznej (w skrócie BIP), to urzędowy publikator teleinformatyczny służący powszechnemu udostępnianiu informacji publicznej, w postaci ujednoliconego systemu stron w sieci internet.

Na system stron BIP składają się strony podmiotowe oraz strona główna BIP prowadzona przez ministra właściwego do spraw informatyzacji w adresie www.bip.gov.pl. Podmiotową stronę BIP musi prowadzić m.in. każdy organ władzy publicznej, urząd oraz instytucja publiczna w Polsce. Informacje o sprawach publicznych posiadane przez Zespół Szkół im. Mikołaja Kopernika w Bełżycach publikowane są na stronie podmiotowej BIP, prowadzonej przez nas w adresie: https://zsbelzyce.bip.lubelskie.pl

Serwis internetowy jest zaprojektowany zgodnie z wymogami Ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz.U. Nr 112 poz. 1198) oraz Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 18 stycznia 2007 r. w sprawie Biuletynu Informacji Publicznej (Dz.U. Nr 10 poz. 68). 

ELEMENTY NASZEGO BIULETYNU

Struktura naszego Biuletynu oparta jest na stronie głównej (startowej) oraz zbiorze podstron BIP, na których prezentowane są informacje na dany temat. Na układ i wizualizację Biuletynu składają się 4 główne elementy:

Nagłówek BIP – górna, zawsze widoczna część Biuletynu. Jest identyczna zarówno na stronie głównej, jak również na każdej podstronie BIP. Składa się z menu pomocniczego (wraz z oknem wyszukiwarki), pola tytułu oraz paska menu z menu podmiotowym W polu tytułowym znajduje się nazwa podmiotu prowadzącego podmiotową stronę BIP, godło państwowe oraz znak graficzny Biuletynu Informacji Publicznej.

Kolumna menu przedmiotowego – widoczna z lewej strony część BIP, w której wyświetlają się przede wszystkim elementy menu tematycznego (działy, katalogi) oraz graficzne przyciski, ułatwiające przejście do konkretnych zasobów informacyjnych opublikowanych w BIP lub w innych serwisach internetowych.

Pole prezentacji informacji – największa, centralnie położona część BIP, służąca do przede wszystkim do prezentacji (wyświetlania) opublikowanych informacji publicznych, ale także komunikatów technicznych lub elementów funkcjonalnych BIP, np. modułów wyszukiwania zaawansowanego.

Stopka BIP – dolna, zawsze widoczna część Biuletynu. Jest identyczna zarówno na stronie głównej, jak również na każdej podstronie BIP. Jej zawartość związana jest przede wszystkim z redakcją BIP, funkcjonowaniem BIP (statystyki oglądalności, czas ostatniej aktualizacji) oraz informacjami o zasadach udostępniania informacji publicznej, a także jej ponownego wykorzystywania. Dzięki stosownym linkom można przejść do podstron z formularzami interaktywnymi pozwalającymi na wysłanie elektronicznej korespondencji  lub wniosku o udostępnienie informacji publicznej.

Udostępnianie informacji publicznej

1. Każda informacja o sprawach publicznych stanowi informację publiczną i podlega udostępnieniu oraz ponownemu wykorzystywaniu na zasadach i w trybie określonych w ustawie z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej.

2. Szkoła na bieżąco udostępnia informacje poprzez:
1) pisemne i ustne wyjaśnienia;
2) wgląd do dokumentów;
3) wyłożenie lub wywieszenie w miejscu ogólnie dostępnym;
4) serwis internetowy;
5) dziennik elektroniczny
6) Biuletyn Informacji Publicznej;

3. Udzielanie informacji publicznej, która nie może być udostępniona niezwłocznie i nie została udostępniona w Biuletynie Informacji Publicznej, dokonywane jest w formie pisemnej i wymaga złożenia przez żądającego informacji wniosku o udostępnienie informacji publicznej. Żądający udostępnienia informacji publicznej może złożyć wniosek korzystając z następującego wzoru:
Wniosek.

4. Udostępnianie informacji na wniosek następuje bez zbędnej zwłoki, nie później jednak niż w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku. Jeżeli informacja publiczna nie może być udostępniona w w/w terminie, należy w tym terminie poinformować wnioskodawcę o powodach opóźnienia oraz o terminie, w jakim udostępni się informację, nie dłuższym jednak niż 2 miesiące od dnia złożenia wniosku.

5. Prawo dostępu do informacji publicznej podlega ograniczeniom:

  • wynikającym z przepisów o ochronie informacji niejawnych;
  • wynikającym z przepisów o ochronie innych tajemnic ustawowo chronionych;
  • ze względu na prywatność osoby fizycznej.

6. Dostęp do informacji jest bezpłatny jednak jeżeli w związku z udostępnieniem informacji należy ponieść dodatkowe koszty wynikające ze wskazanego we wniosku sposobu udostępnienia lub konieczności przekształcenia informacji w formę wskazaną we wniosku, można pobrać od wnioskodawcy opłatę w wysokości odpowiadającej kosztom, po uprzednim powiadomieniu wnioskodawcy o wysokości opłaty w ciągu 14 dni od złożenia wniosku. Wnioskodawca może w tym terminie dokonać zmiany wniosku w zakresie sposobu lub formy udostępnienia informacji lub wycofać wniosek. Opłata kalkulowana jest indywidualnie dla każdego wniosku.

7. Przedstawicielom środków masowego przekazu informacji publicznej dotyczącej Szkoły udzielają:

  • Dyrektor Szkoły;
  • pracownicy uprawnieni na podstawie zakresu czynności do kontaktów z mediami.

8. Pracownicy niewymienieni wyżej udzielają informacji publicznej przedstawicielom środków masowego przekazu wyłącznie na polecenie Dyrektora Szkoły.