Informujemy, że od godz. 19:00 do godz. 20:00 w dniu 29 kwietnia 2024 r. (Poniedziałek) planowane są prace konserwacyjne systemu BIP, które mogą skutkować jego niedostępnością. Przepraszamy za utrudnienia.

Biuletyn Informacji Publicznej

Zespół Szkół im. Mikołaja Kopernika w Bełżycach

Deklaracja dostępności

1. Wstęp oraz nazwa podmiotu publicznego

Zespół Szkół im. Mikołaja Kopernika w Bełżycach (Bychawska 4, 24-200 Bełżyce, tel: 81 517-23-62 (sekretariat), fax: 81 517-23-62, email: zs.belzyce@powiat.lublin.pl), zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Deklaracja dostępności dotyczy strony internetowej: Biuletyn Informacji Publicznej - Zespół Szkół im. Mikołaja Kopernika w Bełżycach.

2. Data publikacji i aktualizacji

Data publikacji strony internetowej: 2021-02-15.

Data ostatniej istotnej aktualizacji: 2021-02-15.

3. Dane kontaktowe

W przypadku utrudnień w dostępności strony internetowej prosimy o kontakt. Osobą kontaktową jest Karol Czapla, e-mail: sekretariat@zs-belzyce.edu.pl. Można także zadzwonić na numer telefonu 81 517 23 62. Tą samą drogą można złożyć wniosek o udostępnienie informacji niedostępnej oraz skargę na niewystarczające zapewnienie dostępności.

4. Status pod względem zgodności z ustawą

Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności wymienionych poniżej: 

  • na stronie internetowej znajdują się pliki multimedialne nieprzystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Multimedia mogą nie posiadać napisów dla osób niedosłyszących.; 
  • na stronie znajduje się wiele plików do pobrania. Nie wszystkie pliki są w pełni dostępne. Może w nich brakować nagłówków lub opisów alternatywnych do zdjęć, tabel, wykresów i grafik. Część dokumentów umieszczona jest w formie skanów.

Ułatwienia na stronie podmiotowej BIP:

  • podwyższony kontrast (kontrastowe tło, elementy graficzne, wyszczególnione elementy nawigacyjne zawierające wyraźny focus w postaci ramki widocznej w trakcie nawigacji za pomocą klawiatury),
  • możliwość powiększenia/pomniejszania wielkości tekstu na stronie,
  • uporządkowana przejrzysta mapa strony,
  • artykuły, sekcje zawierają nagłówki ułatwiające nawigację za pomocą klawiatury,
  • treść artykułów, publikacji dostępna jest z poziomu menu uporządkowanego w postaci hierarchicznej listy, w której każdy element jest aktywnym odnośnikiem do opisywanej pozycji menu, menu dostępne również za pomocą skrótów klawiaturowych,
  • strona internetowa dostosowana do łatwego powiększania z poziomu menu przeglądarki.

5. Data sporządzenia Deklaracji Dostępności oraz metoda przygotowania

Oświadczenie sporządzono dnia: 2021-03-24. Deklarację sporządzono na podstawie samooceny przeprowadzonej przez podmiot publiczny.

Raport o stanie zapewnienia dostępności podmiotu publicznego.

6. Informacje na temat procedury

Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub jakiegoś ich elementu. Można także zażądać udostępnienia informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, na przykład przez odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisanie zawartości filmu bez audio deskrypcji itp. Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie, o którą stronę internetową lub aplikację mobilną chodzi oraz sposób kontaktu. Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, powinna także określić dogodny dla niej sposób przedstawienia tej informacji. 

Podmiot publiczny powinien zrealizować żądanie bez zbędnej zwłoki, jednak nie później niż w ciągu 7 dni od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie powiadomi o przyczynach opóźnienia oraz terminie, w którym realizacja żądania będzie możliwa. Termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące od dnia wystąpienia z żądaniem. 

Jeżeli zapewnienie dostępności cyfrowej nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji. W przypadku, gdy podmiot publiczny odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego sposobu dostępu do informacji, wnoszący żądanie możne złożyć skargę w sprawie zapewniana dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub elementu strony internetowej, lub aplikacji mobilnej. Po wyczerpaniu wskazanej wyżej procedury można także złożyć wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich. Strona internetowa Rzecznika Praw Obywatelskich. 

7. Skróty klawiaturowe

Wykorzystanie skrótów klawiaturowych ułatwia korzystanie z serwisu. Na stronie internetowej można używać standardowych skrótów klawiaturowych przeglądarki.

8. Dostępność architektoniczna

I . Budynek szkoły ul. Bychawska 4

  1. Opis dostępności wejścia do budynku.

Budynek posiada dwa wejścia. Wejście główne, które jest wejściem z poziomu terenu bez przeszkód architektonicznych oraz wejście boczne (od strony boiska) przebiegające po powierzchni trawiastej, jest wyjściem ewakuacyjnym nie dostosowanym dla osób niepełnosprawnych. Budynek jest wielokondygnacyjny, bardzo duża ilość schodów na wielu poziomach uniemożliwia przemieszczanie się na wózku inwalidzkim.

  1. Opis dostępności korytarzy, schodów, windy i toalet.
    Żadna z toalet nie jest dostępna dla osób na wózkach inwalidzkich ze względu na konieczność pokonania schodów. Na klatkach schodowych zamontowane są poręcze. W korytarzach nie ma wydzielonych stref kontroli.
  2. Opis dostosowań, na przykład pochylni, platform, informacji głosowych, pętlach indukcyjnych.
    W budynku nie ma pętli indukcyjnych, platform oraz informacji głosowych. W budynku nie ma oznaczeń w alfabecie brajla ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących.
    4. Informacje o miejscu i sposobie korzystania z miejsc parkingowych wyznaczonych dla osób niepełnosprawnych.
    Brak wyznaczonych miejsc dla osób niepełnosprawnych
    5. Informacja o prawie wstępu z psem asystującym i ewentualnych uzasadnionych ograniczeniach.
    Do budynku można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.
    6. Informacje o możliwości skorzystania z tłumacza języka migowego na miejscu lub online.

Budynek nie jest wyposażony w aplikację tłumacza polskiego języka migowego (PJM) online ani nie został przeszkolony żaden pracownik z polskiego języka migowego.

II . Budynek szkoły ul. Wilczyńskiego 98

  1. Opis dostępności wejścia do budynku.

Budynek posiada dwa wejścia. Wejście główne, które jest wejściem z poziomu terenu z niskim podestem oraz wejście boczne (od strony siłowni), jest wyjściem ewakuacyjnym nie dostosowanym dla osób niepełnosprawnych. Budynek jest jednokondygnacyjny.

  1. Opis dostępności korytarzy, schodów, windy i toalet.
    Toalety są dostępne dla osób na wózkach inwalidzkich.
  2. Opis dostosowań, na przykład pochylni, platform, informacji głosowych, pętlach indukcyjnych.
    W budynku nie ma pętli indukcyjnych, platform oraz informacji głosowych. W budynku nie ma oznaczeń w alfabecie brajla ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących.
    4. Informacje o miejscu i sposobie korzystania z miejsc parkingowych wyznaczonych dla osób niepełnosprawnych.
    Brak wyznaczonych miejsc dla osób niepełnosprawnych
    5. Informacja o prawie wstępu z psem asystującym i ewentualnych uzasadnionych ograniczeniach.
    Do budynku można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.
    6. Informacje o możliwości skorzystania z tłumacza języka migowego na miejscu lub online.

Budynek nie jest wyposażony w aplikację tłumacza polskiego języka migowego (PJM) online ani nie został przeszkolony żaden pracownik z polskiego języka migowego.

9. Obsługa osób z niepełnosprawnościami

Zespół Szkół im. Mikołaja Kopernika w Bełżycach mieści się w miejscowości 24 – 200 Bełżyce, ul. Bychawska 4, ul. Wilczyńskiego 98. Dwa obiekty są częściowo dostosowane do dostępności osób ze szczególnymi potrzebami. Otoczenie budynków nie posiada jasnego i klarownego systemu informacji nawigujących.

Obiekt przy ul. Bychawskiej 4 posiada dwa wejścia:

  • Wejście A- od strony jezdni;
  • Wejście B-od strony boiska (wyjście ewakuacyjne).

Budynek od strony wejścia A nie posiada miejsca postojowego dla osoby niepełnosprawnej lecz jest podjazd dla osób z niepełnosprawnością poruszających się na wózkach inwalidzkich przy wejściu do budynku. W budynku nie ma łazienki dostosowanej dla potrzeb osób niepełnosprawnych

Wejście B przebiega po powierzchni trawiastej, jest wejściem i wyjściem ewakuacyjnym niedostosowanym dla osób niepełnosprawnych.

Z uwagi na konstrukcję budynku utrudnione jest poruszanie się w nim osób niepełnosprawnych oraz opiekunów z wózkami dziecięcymi pomiędzy piętrami, gdzie należy pokonać bieg schodowy. Klienci szkoły mają prawo wstępu do budynku i pomieszczeń z wyłączeniem pomieszczeń lekcyjnych w czasie trwania zajęć z psem asystującym lub psem przewodnikiem. W całym obiekcie nie ma oznaczeń w alfabecie Braille’a, a także systemów naprowadzających dźwiękowo oraz brak jest oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabo widzących.

W przypadku braku możliwości poruszania się, wszelkie sprawy można załatwić na parterze budynku w Sekretariacie szkoły.

Obiekt przy ul. Wilczyńskiego 98 posiada dwa wejścia:

  • Wejście A- główne do szkoły;
  • Wejście B-od strony siłowni (wyjście ewakuacyjne).

 

Budynek od strony wejścia A  nie posiada miejsca postojowego dla osoby niepełnosprawnej nie ma podjazdu dla osób z niepełnosprawnością poruszających się na wózkach inwalidzkich przy wejściu do budynku. W budynku są łazienki dostosowane dla potrzeb osób niepełnosprawnych.

Wejście B  jest wejściem i wyjściem na siłownię niedostosowanym dla osób niepełnosprawnych.

Klienci szkoły mają prawo wstępu do budynku i pomieszczeń z wyłączeniem pomieszczeń lekcyjnych w czasie trwania zajęć z psem asystującym lub psem przewodnikiem.

W całym obiekcie nie ma oznaczeń w alfabecie Braille’a, a także systemów naprowadzających dźwiękowo oraz brak jest oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabo widzących.

W przypadku braku możliwości poruszania się, wszelkie sprawy można załatwić na parterze budynku w Biurze Obsługi Klienta.

 

10. Informacje dodatkowe

Zespół Szkół im. Mikołaja Kopernika w Bełżycach nie posiada aplikacji mobilnej.